Zoek
Sluit dit zoekvak.
Uitstekend
4.9
Gebaseerd op 72
js_loader
Uitstekend
gebaseerd op 57

Voorkom aankomen met kerst met deze 10 simpele tips!

Calorieën tellen is nou nét niet wat je wilt tijdens de feestdagen. Maar hoe kun je voorkomen dat je (te)veel in gewicht aankomt met de kerst, hoe pak je dat het beste aan? Wij delen hier 10 tips met je!

Tip 1. Ga niet met honger naar een diner

Als je honger hebt, kun je minder goed bewust kiezen omdat je waarschijnlijk vooral zin hebt in zoetigheid of vette hapjes. Zorg er dan ook voor dat je niet met een lege maag op stap gaat. Eet bijvoorbeeld een klein kommetje kwark vooraf, met een handje ongebrande, ongezouten noten en een paar stukjes fruit. Zo kun je makkelijker de minder gezonde hapjes laten staan.

Tip 2. Vol is vol

Eet niet teveel met kerst. Waarschijnlijk staan er heerlijke, zoete en vette hapjes en gerechten op tafel, maar probeer hierin bewuste keuzes te maken en voorkom overeten door jezelf tijdens het eten af en toe de simpele vraag te stellen: ben ik verzadigd? Schep verder niet te veel op en gebruik een klein(er) bord.

Tip 3. Plan het kerstdiner bij jou thuis

Nodig je familie of vrienden bij jou thuis uit, zodat je controle hebt over de gerechten en drankjes. Ga je toch op bezoek bij een ander? Neem dan zelf een gezonde maaltijd mee, zodat je zeker weet dat je straks iets gezonds kunt kiezen. Denk bijvoorbeeld aan een salade of vers fruit (of bowl) als dessert.

Tip 4. Gezond kerstmenu

Natuurlijk kun je met kerst ook minder gezonde producten eten, als je maar zorgt voor een goede balans (80/20 regel: 80% gezond, 20% minder gezond). Kies vooral gerechten die rijk zijn aan groenten en wees voorzichtig met de hoeveelheid sausjes. Zoek je inspiratie voor een gezond kerstmenu? Klik dan hier. Hierbij een overzichtje van voorbeelden van voedzame producten:

Magere vleessoorten

 • Bieflappen
 • Biefstuk
 • Entrecote
 • Kip
 • Kalkoen 
 • Runderrollade
 • Rosbief
 • Rundertartaar
 • Mager rundergehakt

Magere vissoorten

 • Zalm
 • Makreel
 • Haring
 • Zeebaars
 • Tong
 • Oesters
 • Witte vis
 • Tonijn
 • Kabeljauw
 • Koolvis
 • Pangasius
 • Forel
 • Garnalen
 • Gamba’s

Granen en peulvruchten

 • Volkorenpasta
 • Zilvervliesrijst
 • Quinoa
 • Volkoren spelt
 • Bulgur
 • Volkoren couscous
 • Volkoren mie
 • Volkoren tortilla
 • Broccoli- of bloemkoolrijst
 • Courgettespaghetti
 • Bruine, witte en zwarte bonen
 • Kapucijners
 • Kievitsbonen (borlotti)
 • Limabonen
 • Linzen
 • Kikkererwten
 • Nierbonen (kidneybonen)
 • Sojabonen
 • Doperwten
 • Sperziebonen 

Aardappels

 • Gekookte aardappels
 • Gestoomde aardappels
 • Gepofte (zoete) aardappelen
 • Zelfgemaakte aardappelpuree
 • Geroosterde aardappelfrietjes uit de oven

Groenten en bijgerechten

 • Gekookte groenten
 • Gegrilde groenten
 • Geroosterde groenten (groenteschotels)
 • Groentespiesjes
 • Rauwkost als bijgerecht, zoals geraspte worteltjes, cherrytomaatjes, schijfjes komkommer, stukjes paprika 
 • Een gezonde salade met magere dressing
 • (Maaltijd) soep met lekker veel groenten

Tip 5. Drink niet te veel alcohol

Alcohol bevat van zichzelf al veel calorieën, maar alcohol zorgt er ook voor dat je makkelijker je grenzen verlegt en dus minder gezonde keuzes gaat maken. Alles lijkt smakelijker wanneer je alcohol gedronken hebt, waardoor de verleiding groter is en je sneller teveel eet.

Daarnaast is de kans natuurlijk groot dat je de dag erna als extra bonus last krijgt van een kater. Liever niet, toch? Dus drink niet teveel alcohol en drink tussendoor (grote) glazen water.

Tip 6. Eet mindful

Neem de tijd om bewust en rustig te kauwen. Onderzoek toont aan dat ongeveer 20 minuten nodig is voordat je hersenen beseffen dat je vol zit, nadat je maag gevuld is. Als je op een ontspannen tempo eet, stuur je het signaal naar je lichaam dat je vol zit. Dit is handig als je tijdens Kerst niet wilt aankomen. Bovendien zorgt mindful eten ervoor dat je meer geniet van het eten en drinken tijdens de feestdagen. Een win-win situatie!

Tip 7. Leg de lat niet te hoog

Het is natuurlijk een mooi streven om niet aan te komen met kerst, maar maak er geen obsessie van. Anders wordt het een frustratie. Stel realistische doelen. Dus stel jezelf de vraag: ‘wat is voor mij haalbaar?’ Als je normaal gesproken tijdens de feestdagen 2 kg aankomt, dan heb je al winst als je ‘maar’ 1 kg aankomt. Het stellen van onhaalbare doelen werkt namelijk erg demotiverend

Tip 8. Maak een flinke wandeling

Wil je aankomen voorkomen met de kerst? Maak dan een flinke wandeling. Een kerstwandeling is niet alleen goed om extra calorieën te verbranden, maar ook handig als je wat meer gaat eten of drinken. Het helpt namelijk om minder zin in eten te hebben. Hoe dat komt? Tijdens een wandeling neem je afstand van emoties en gedachten, waaronder eetdrang. Je leeft meer in het moment. Ook vermindert een wandeling gevoelens van neerslachtigheid, angst en stress. Hierdoor voel je je logischerwijs beter en verbetert je humeur, waardoor je minder geneigd bent tot emotie-eten. Kortom, een eenvoudige tip die niet mag ontbreken.

Tip 9. Drink voldoende water

Drink water tijdens je kerstdiner om een gevoel van verzadiging te creëren, waardoor je minder zult eten. Bovendien ondersteunt water de spijsvertering van het uitgebreide kerstdiner, waardoor je voorkomt dat je darmen van streek raken door de overvloed aan hapjes, sauzen en exotische gerechten. 

Tip 10. Beperk kerstlekkernijen tot 3 speciale dagen!

Onthoud dat Kerstmis maar 3 dagen duurt. De valkuil is om heel december als een groot feest te beschouwen en dus de hele maand extra calorieën te consumeren. Dit is jammer, want als je al het lekkere eten beperkt tot de daadwerkelijke feestdagen, zie je dit nauwelijks op de weegschaal. Probeer je dus te beperken tot de echte Kerstdagen en geniet er extra van!

Wacht ...

Er is meer van dit

De perfecte deadlift

De perfecte deadlift Een gids voor de perfecte deadlift Hij klinkt misschien een beetje luguber, maar de deadlift is één van de meest geliefde oefeningen

Lees verder »

Spiergeheugen

Spiergeheugen Het spiergeheugen uitgelegd Je hebt er misschien al vaker over gehoord, het spiergeheugen. De geniale functie van je lichaam dat, na een sportpauze, je

Lees verder »
error: Deze content is beveiligd!