Zoek
Sluit dit zoekvak.
Uitstekend
4.9
Gebaseerd op 72
js_loader
Uitstekend
gebaseerd op 57

Overgang voor mannen

De man! Wie wil er nou geen zijn? Explosieve kracht en spierballen, in staat om van zichzelf te houden, nooit persweeën of menstruaties, minder piekeren in het leven en heerlijk slap lullen met je net-zo-mannelijke vrienden. Het leven gaat over rozen, toch? Toch is er één showstopper in het leven van de man, en het is niet zijn moeder of partner. De overgang, minder bekend en minder glamorous. Wat betekent de overgang nou eigenlijk voor mannen? 

Penopauze discussie

Er zijn nog vele discussies gaande over de mannelijke overgang, ook wel penopauze of andropauze genoemd. Bestaat-ie of bestaat-ie niet? Peter Jan Rens heeft ‘m al achter de rug, want de meeste mannen krijgen tussen hun 40e en 50e last van overgangsklachten. Ook is gebleken dat het testeron inderdaad besluit om het wat rustiger aan te doen. Hierdoor treedt er een afname aan testosteron op, en lijkt er tegelijkertijd een toename in overgangsklachten te ontstaan.  

Overgangsklachten

De klachten die mannen ervaren liggen dicht bij de klachten die tijdens de vrouwelijke overgang optreden. Zo kunnen mannen ook opvliegers, stemmingswisselingen en een conditionele achteruitgang ervaren. Vaak ontstaan deze klachten wel veel geleidelijker, waardoor het niet altijd wordt erkend als de overgang. Overige klachten zijn: 

 • Erectieproblemen en/of verkleinde testikels;
 • Verminderd libido; 
 • Vermindering van de spierkracht; 
 • Lusteloosheid en vermoeidheid; 
 • Ongeduldig en rusteloos; 
 • Toename in buikvet; 
 • Depressieve klachten; 
 • Slaapstoornissen; 
 • Bloedarmoede; 
 • Overmatig transpireren; 
 • Spierpijn; 
 • Prostaatproblemen; vaker plassen, moeite met ophouden, niet uitplassen; 
 • Broze botten of osteoporose. 

Mannen worden vrouwen?

Testosteron is verantwoordelijk voor de spier- en botgroei. Daarnaast heeft het invloed op de hersenfuncties en stuurt het de organen en het immuunsysteem aan. Ook het libido en erecties worden geregisseerd door testosteron. Maar hoe trots een man ook is op zijn testosteron, een beetje oestrogeen heeft hij ook.  

Tijdens de penopauze treedt er een disbalans op in de verhouding testosteron en oestrogeen. Het testosteron begint langzaam af te zwakken, dat is één ding, maar het oestrogeen stijgt ook, al is het maar zeer lichtelijk. Hierdoor gaat de man een beetje meer op de vrouw lijken, dit uit zich vooral in de vrouwelijke rondingen rondom het buik- en heupgebied. Sommige mannen krijgen zelfs lichte borsten. Een echte show killer in het leven van de florerende man. Maar, zoals wijlen Freddy Mercury ooit zong: ‘The show must go on’. En zijn er gelukkig genoeg mogelijkheden om die vreselijke klachten te verminderen. 

Verminderen overgangsklachten

Sporten, en dan vooral krachttraining, zijn misschien wel het beste medicijn tegen overgangsklachten. Door krachttraining te beoefenen wordt het magische goedje testosteron weer aangemaakt en voel je je weer op en top man! Daarnaast helpt sporten om stress tegen te gaan en zit je weer veel beter in je vel. Overige tips die de klachten helpen te verminderen, en die overigens met sporten ook nog beter vol te houden zijn: 

 • Beperken van alcohol en suiker; 
 • Stoppen met roken; 
 • Vermijden van stress; 
 • Behouden van een stabiel en gezond gewicht; 
 • Gezond en gevarieerd eten. Dus met name veel groenten, fruit en vette vis.  


Heb je nou erg veel last van overgangsklachten, dan is het altijd wijs om een arts te raadplegen. Er zijn ook mogelijkheden om je testosteron weer op peil te krijgen. Maar dit laatste raden we je natuurlijk niet aan in verband met de nodige risico’s. Dus vermijd spuitjes in je bil en ga gewoon lekker sporten en gezond leven. Je voelt je energiek, fit en steelt binnen no-time weer de show bij de (pre)menopauze-ladies. 
 

Wacht ...

Er is meer van dit

De perfecte deadlift

De perfecte deadlift Een gids voor de perfecte deadlift Hij klinkt misschien een beetje luguber, maar de deadlift is één van de meest geliefde oefeningen

Lees verder »

Spiergeheugen

Spiergeheugen Het spiergeheugen uitgelegd Je hebt er misschien al vaker over gehoord, het spiergeheugen. De geniale functie van je lichaam dat, na een sportpauze, je

Lees verder »
error: Deze content is beveiligd!